Dziś jest: Wtorek 10 grudnia 2019, imieniny: Julii i Daniela

Święto Strażaka w Gminie Marianowo

2009-05-18 12:56:50

„Bogu na chwałę ludziom na pożytek”
(napis na rewersie Medalu honorowego im. Bolesława Chomicza)
 
          Święto Strażaka w Gminie Marianowo w tym roku uroczyście obchodziliśmy w Gogolewie w dniu 9 maja. Na zaproszenie dha Henryka Sali Prezesa Zarządu i strażaków jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gogolewie, w uroczystościach wzięli udział strażacy ze wszystkich gminnych jednostek OSP. Strażacka Msza św. koncelebrowana była przez proboszcza parafii ks. Włodzimierza Koguciuka i kapelana OSP Gminy Marianowo ks. Stanisława Merniosa. W trakcie nabożeństwa poświęcona została figura św. Floriana zakupiona przez strażaków jednostki OSP w Gogolewie. Wspólna modlitwa w intencji tych, którzy potrafią wiernie i z oddaniem służyć ludziom oraz za tych, którzy odeszli na wieczną służbę była chwilą duchowej jedności wszystkich osób zgromadzonych w świątyni. Goście i celebranci wyrazili swój szacunek i uznanie dla strażackiej służby pełnionej często przez wiele lat bez oglądania się na zaszczyty i nagrody, pomimo problemów sprzętowych i finansowych.
 
          Druga część uroczystości rozpoczęła się przemarszem jednostek do świetlicy wiejskiej w Gogolewie. Paradę jednostek otwierał poczet sztandarowy OSP Marianowo, za nim członkowie Zarządu GZOSP, wójt Gminy Elżbieta Rink i koledzy-strażacy z Rosow z partnerskiej Gminie Mescherin oraz druhowie z OSP Marianowo, Sulino, Wiechowo, Dzwonowo i Gogolewo. Paradę kończyły wysłużone, ale sprawne i zadbane strażackie wozy bojowe. W świetlicy na pięknie nakrytych stołach czekał na wszystkich poczęstunek przygotowany przez panie z KGW Dalewo i Gogolewo. Gości przywitał dh Henryk Sala, który serdecznie podziękował strażakom, sponsorom, nauczycielom i uczniom NSP w Gogolewie, Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo, paniom z KGW, księżom i władzom samorządowym gminy oraz wszystkim tym, którzy straży pomagali, pomagają i mamy nadzieję, że będą pomagali.
 
          Wójt Gminy skierowała słowa podziękowania za przepiękną służbę i często wieloletnią pracę społeczną wszystkim druhom, za wzajemną pomoc i współpracę – zawodowym strażakom, za oddanie służbie ludziom i budowanie integracji i solidarności społecznej, za wielopłaszczyznową działalność dla NASZEJ GMINY. Z radością pozdrowiła druhnę Martę Sinkiewicz i najmłodszych strażaków, którzy rozpoczynają swoją strażacką przygodę. Podczas wystąpienia Pani Wójt powitaliśmy kolejnych gości, którzy odwiedzili nas w drodze powrotnej z wojewódzkich uroczystości „Święta Strażaka” w Świdwinie. Na stojąco, owacyjnie przywitaliśmy dha Stanisława Szurygę Prezesa Zarządu OSP Dzwonowo, który w Świdwinie został odznaczony Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Wyróżnienie to stanowi najważniejsze odznaczenie dla strażaka-ochotnika za zasługi dla rozwoju i umacniania Ochotniczych Straży Pożarnych. Z tą radosną nowiną przybyli do nas druhowie Stanisław Kopeć członek Krajowego Zarządu ZOSP RP i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Wojciech Siergiej. Druh Stanisław Kopeć w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie pracy ogromnej rzeszy strażaków ochotników, którzy wiernie i z oddaniem służą ludziom, ojczyźnie, państwu polskiemu. Związek Ochotniczej Straży Pożarnej, współtworzy oblicze polskiego pożarnictwa, współdziała z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej. Ochotnicze straże pożarne są integralną częścią systemu ratowniczego naszego kraju. Bez ich codziennego współdziałania z jednostkami PSP trudno jest sobie wyobrazić zapewnienie bezpieczeństwa naszego państwa i jego obywateli. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością był również Wojciech Zaręba Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Powiatu Stargardzkiego. Dziękujemy Panowie. To prawdziwy dla nas zaszczyt, że mogliśmy Was gościć.
 
          Ponad 80-letnia historia OSP wskazuje, że jest to organizacja najbardziej obywatelska w obywatelskim społeczeństwie, które dziś budujemy, oparta na społecznej solidarności. A jej podstawowy cel – ofiarność i pomoc wobec zagrożeń – pozostaje niezmienny. Jeszcze raz dziękujemy, dzięki Wam możemy czuć się bezpiecznie.
 
          Na terenie gminy Marianowo funkcjonuje pięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Cztery jednostki wiejskie typ S-1 – OSP Marianowo, OSP Dzwonowo, OSP Gogolewo i OSP Sulino oraz jedna jednostka wiejska typu M-1 – OSP Wiechowo. Łącznie jednostki zrzeszają 122 członków. Stan niektórych składników mienia użytkowanego przez OSP:
1) OSP Marianowo – samochód marki Star 244, rok prod. 1983, samochód marki Magirus-Deutz 170D11, rok prod. 1971. Jednostka w 1995 roku została włączona do KSRG,
 • system alarmowania i ostrzegania kierowany przez stanowisko dowodzenia PSP,       dwie motopompy w tym: jedna pływająca typu „Niagara” zakupiona w 1997 r.i przenośna typu „Polonia PO5” z 1982 r.,
 • dwie pilarki do drewna, przecinarka do betonu i stali, węże ssawne i tłoczne i inny sprzęt zgodnie z wymogami.
 2) OSP Sulino – samochód marki Mercedes LF408 G, rok prod. 1975 roku,
 • dwie motopompy w tym: jedna pływająca typu „Niagara” zakupiona w 2003 r. i przenośna typu „Polonia PO5” z 1982 r., 
 • pilarka do drewna, węże ssawne i tłoczne i inny sprzęt zgodne z wymogami.
 3) OSP Dzwonowo – samochód marki Żuk A15, rok prod.1987 roku,
 • dwie motopompy w tym: jedna pływająca typu „Niagara” zakupiona w 2003 r. i przenośna typu „Polonia PO5” z 1982 r., 
 • węże ssawne i tłoczne oraz inny sprzęt zgodnie z wymogami.
4) OSP Gogolewo – samochód marki Żuk A15, rok prod. 1972,
 • dwie motopompy w tym: jedna pływająca typu „Niagara” zakupiona w 2002 r. i przenośna typu „Polonia PO5” z 1982 r., 
 • pilarka do drewna, węże ssawne i tłoczne oraz inny sprzęt zgodny z wymogami.
 5) OSP Wiechowo – samochód marki Żuk A15, rok prod. 1972,
 • jedna motopompa typu „Polonia PO5” z 1982 r. oraz inny sprzęt zgodnie z wymogami.
              W każdej miejscowości znajdują się hydranty ppoż. oraz w większości naturalne zbiorniki wodne które zabezpieczają potrzebną wodę do gaszenia pożarów. Urząd Gminy do obsługi ww. pojazdów mechanicznych zatrudnia 5 mechaników-kierowców na umowę zlecenie. Osoby zatrudnione na stanowisku mechanik-kierowca są materialnie odpowiedzialne za powierzony im sprzęt. Pojazdy mechaniczne i strażacy są ubezpieczeni w PZU z tytułu OC i NW. Wydatki w 2008 roku na ochronę przeciwpożarową wyniosły 75.764,00 zł w tym dotacja z KSRG – 7.384,00 zł.. Z ww. środków przeprowadzono remont samochodu Magirus (OSP Marianowo), zakupiono umundurowanie, obuwie, sprzęt łączności, hełmy, drobny sprzęt przeciwpożarowy, pozostałe środki przeznaczono na utrzymanie gotowości bojowej jednostek (paliwo, energia elektryczna, woda, opał, płace), ubezpieczenie członków OSP i pojazdów.
         
         W 2008 r. w działaniach ratowniczo – gaśniczych brały udział jednostki OSP Marianowo, OSP Wiechowo i OSP Gogolewo w tym:
 • OSP Marianowo w 74 akcjach ratowniczo – gaśniczych,
 • OSP Wiechowo w 1 akcji ratowniczo – gaśniczej,
 • OSP Gogolewo w 1 akcji ratowniczo – gaśniczej.Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Grudzień 2019  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia