Dziś jest: Czwartek 24 września 2020, imieniny: Gerarda i Teodora

Gminne Święto Plonów

2018-09-04 14:34:45

Boisko sportowe w Dalewie było miejscem obchodów Gminnego Święta Plonów. Tegorocznymi gospodarzami uroczystości byli mieszkańcy miejscowości Dalewo i Gogolewo, którzy już na wstępie zadziwili uczestników wspólnej zabawy dożynkowymi dekoracjami, wykonanymi głównie ze sprasowanej słomy. Ogromne słomiane kukły gospodarza i gospodyni witały przybyłych gości na rogatkach miejscowości Dalewo i Gogolewo. Pomysłowe dekoracje stanęły również na przy wielu domach. Wszystkie te dekoracje wymagały pracy i przede wszystkim poczucia humoru. Duże brawa!

Zgodnie z polskim ceremoniałem dożynkowym impreza rozpoczęła się Mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony, celebrowaną przez ks. Arkadiusza Strejko Proboszcza Parafii w Gogolewie. Bohaterami święta dożynkowego byli rolnicy i wybrani przez rolników Starostowie Izabela i Dominik Kulawiakowie, którzy wspólnie z Elżbietą Rink Wójtem Gminy Marianowo wnieśli na ołtarz tradycyjny bochen chleba oraz warzywa i owo­ce symbolizujące tegoroczne plony. W trakcie Mszy św. poświęcone zo­stały wieńce dożynkowe – misternie wyplecione i przyozdobione kwiatami, ziołami i owocami – małe dzieła sztuki ludowej, wykonane przez mieszkańców wszystkich sołectw.

Elżbieta Rink Wójt Gminy Marianowo powitała wszystkich uczestników gminnego święta plonów, w tym bardzo serdecznie podziękowała za uświetnienie naszych uroczystości swoją obecnością Iwonie Wiśniewskiej Staroście Stargardzkiemu i Fredowi Gransow Burmistrzowi partnerskiej gminy Lassan oraz przedstawicielkom niemieckiej delegacji Pani Dyrektor i nauczycielkom Szkoły Podstawowej w Lassan.

„– Dożynki – najpiękniejsze święto polskiej wsi – odbywa się u nas w tym roku 1 września. Jest to pamiętna, bolesna data rozpoczęcia II wojny światowej. Nigdy nie zapomnimy okropności tej wojny. Dziś przy scenie, obok siebie, symbolicznie powiewają flagi: polska, biało-czerwona, Unii Europejskiej i niemiecka (na cześć przyjaciół z partnerskiej gminy Lassan). To dobrze, ponieważ tylko takie przyjacielskie kontakty są gwarantem bezpiecznej Europy. Serdecznie witamy mili goście!

Tegoroczne dożynki odbywają się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z licznymi obchodami rocznicowymi „niepodległa” i „patriotyzm” odmieniane są przez wszystkie przypadki języka polskiego. A prawdziwej lekcji patriotyzmu możemy uczyć się tu – na wsi, od rolników, którzy ukochali tę ziemię. Co roku, bez względu na warunki pogodowe – nawalne ubiegłoroczne opady, czy tegoroczną suszę – orzą, sieją i zbierają – nie patrząc na wielkość spodziewanych plonów. Szacunek do polskiej ziemi przekazywany jest z ojca na syna. Mamy obowiązek, aby w szczególny sposób podziękować rolnikom za trud towarzyszący ich pracy. Dziękujemy za chleb, którym symbolicznie podzielimy się z Państwem i pokłonimy się wszystkim rolnikom – powiedziała Elżbieta Rink Wójt Gminy Marianowo.”

Zapraszając do wspólnej zabawy Elżbieta Rink z Panią Starostą Iwoną Wiśniewską, Starostami Dożynek i Kapelą Ludowo – Biesiadną „Retro” z Marianowa dokonali wspólnie uroczystego otwarcia Dożynek’2018.

Część artystyczno-sportowa imprezy obfitowała w liczne atrakcje dla dzieci – konkursy z nagrodami, ogromne bańki mydlane i zabawnie prowadzone animacje. Turniej Sołectw o Puchar i Nagrodę Wójta Gmi­ny Marianowo, towarzyszący od 16 lat dożynkom, rozbawił i rozgrzał publiczność zgromadzoną na boisku, która gorąco kibicowała również drużynie naszych gości z Lassan.

W Turnieju Sołectw o Puchar i Nagrodę Wójta Gmi­ny Marianowo:

 • I miejsce zdobyła wspólna drużyna gospodarzy Sołectw Dalewo i Gogolewo,
 • II miejsce zajęło Sołectwo Wiechowo,
 • III miejsce ex-aequo: Sołectwo Dzwonowo i Sołectwo Sulino.

Podczas dożynek rozstrzygnięty został konkurs „Najładniejsza posesja”, w którym nagrody (krzewy róż i różaneczników) otrzymali:

 • Monika i Tomasz Chorągiewiczowie z Dzwonowa,
 • Bożena i Waldemar Trappowie z Krzywca,
 • Bożena i Zdzisław Skorulscy z Czarnkowa,
 • Irena i Robert Zalewscy z Wiechowa,
 • Ewa i Piotr Bukowińscy z Sulina,
 • Jolanta i Sebastian Klimeccy z Dalewa,
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Gogolewie,
 • Aurelia i Zbigniew Bujakowie z Trąbek,
 • Aneta i Tomasz Mamończykowie oraz Zuzanna Nowak z Marianowa.

Gratulujemy i dziękujemy laureatom konkursu.

Wieczorem odbył się znakomity koncert zespołu „Volodja” i niezapomniany spektakl „Światło i ogień”. Dyskotekę do białego rana, przeplataną konkursami i licytacjami, po mistrzowsku poprowadził DJ Norbert. Jeszcze raz dziękujemy za gościnę Sołtysom Anecie Kortus i Jerzemu Purgałowi oraz wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości. To były naprawdę piękne dożynki.

< GALERIA ZDJĘĆ >Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Wrzesień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia