Dziś jest: Sobota 26 września 2020, imieniny: Justyny i Cypriana

Ostatnia sesja w kadencji 2014 - 2018

2018-11-27 10:37:33

Kończy się kadencja samorządu 2014-2018. Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu Radnym za współpracę. Zachowam w pamięci nasze rozmowy i dyskusje, które były dla mnie wsparciem w codziennej pracy, chociaż nie zawsze możliwości finansowe Gminy pozwalały na spełnienie Waszych oczekiwań. Dziękuję za troskę o przyszłość naszej Samorządowej Rodziny.

Dziękuję za zaufanie i życzliwość…

         Drodzy Państwo, wszystko zaczęło się w listopadzie 2002 r. Zostałam wybrana przez Was Wójtem Gminy Marianowo i złożyłam ślubowanie: „Obejmując Urząd Wójta Gminy Marianowo uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi Urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Gminy Marianowo. Tak mi dopomóż Bóg”. Tymi słowami rozpoczęłam najważniejszy okres w moim życiu zawodowym. Ogromne wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność.

         Zawsze powtarzałam, że Gmina to potencjał ludzi. To operatywność przedsiębiorców prowadzących własne firmy i kreatywność społeczników otwartych na inicjatywy. Starałam się wykorzystać ten potencjał. Mottem moich działań było ulubione przysłowie: „Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscach, robiąc wiele małych rzeczy, może zmienić oblicze tego świata”. Zgodnie i razem ten nasz mały świat powoli zmienialiśmy.

         Wspólnie przeżywaliśmy w 2004 roku radości i niepokoje związane z przystąpieniem Polski do rodziny państw Unii Europejskiej. Pamiętam obawy rolników i przedsiębiorców przed silną gospodarką „starej” Unii, rosnące bezrobocie i problemy społeczne, najbardziej dotkliwe w miejscowościach popegeerowskich. Ze smutkiem wspominam pogłębiający się corocznie niż demograficzny i dramatyczne wręcz decyzje związane z racjonalizacją sieci szkół. Wracam myślami do budowy kanalizacji sanitarnej, inwestycji o niewiarygodnej dla Marianowa wartości, równej całemu ówczesnemu rocznemu budżetowi gminy. To były arcytrudne, ale ciekawe lata…

         Od początku starałam się tworzyć partnerskie relacje społeczne i gospodarcze. Słuchałam Waszych oczekiwań, konsultowałam z Wami cele i możliwości rozwoju. Przez ostatnie szesnaście lat współdecydowałam o kierunkach rozwoju gminy i ciągle poszukiwałam nowych. Przy wyraźnie ujemnej rencie geograficznej nie było łatwo. Jesteśmy jedną z najmniejszych gmin województwa zachodniopomorskiego, z najmniejszym dochodem podatkowym w przeliczeniu na jednego mieszkańca (niewiele ponad 50% średniego krajowego dochodu podatkowego). Prawie połowa gruntów rolnych (V i VI klasa bonitacyjna) ustawowo zwolniona jest u nas z podatku, a ponad 60% powierzchni gminy znajduje się na obszarach chronionych Ostoi Ińskiej, objętych europejskim Programem NATURA 2000. Obszary o szczególnych walorach przyrodniczych w znaczący sposób krępują rozwój małych gmin. Nawet w branży turystycznej inwestorzy „uciekają” tam, gdzie prawo nie utrudnia prowadzenia działalności gospodarczej. Paradoksalnie, nawet inwestycje w odnawialne źródła energii czy turystykę mają niewielkie szanse rozwoju w „zielonych” gminach. Mimo to nigdy nie obawiałam się śmiałych inicjatyw, byleby mieściły się w granicach możliwości finansowych gminy i by dobrze służyły mieszkańcom.

         Historię gminy tworzą ludzie, wielu oddanych gminie ludzi. Dziękuję wszystkim radnym i sołtysom, dyrektorom i nauczycielom, kierownikom i pracownikom gminnych jednostek organizacyjnych. Składam serdeczne podziękowania władzom i członkom, tak licznych u nas, organizacji pozarządowych. Za wsparcie duchowe dziękuję księżom proboszczom wszystkich czterech parafii. Za zaangażowanie w sprawy gminne dziękuję właścicielom firm i zakładów pracy. Dziękuję wielu Przyjaciołom Naszej Gminy, koleżankom i kolegom wójtom i burmistrzom sąsiednich gmin oraz przedstawicielom gminnych, powiatowych i wojewódzkich władz samorządowych, pracownikom Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa, Służby Zdrowia, z którymi wspólnie budowaliśmy Polskę Samorządową.

         Kończę swoją pracę zawodową, ale nie kończę społecznej służby dla Mieszkańców Gminy Marianowo. Możliwości rozwoju obszarów wiejskich zawsze były, są i będą moją pasją życiową. Jeszcze raz dziękuję wszystkim Państwu za wieloletnie zaufanie i życzliwość.

Elżbieta Rink

< Galeria zdjęć >Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Wrzesień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia