Dziś jest: Środa 26 lutego 2020, imieniny: Mirosława i Aleksandra

Ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich

2018-12-13 14:26:09

29 listopada 2018 roku w życie weszła ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Nowe prawo daje możliwość uzyskania osobowości prawnej, prowadzenia działalności zarobkowej i pozyskiwania dotacji. Ustawa wprowadza zastrzeżenia, że w danej wsi będzie mogło istnieć tylko jedno koło gospodyń wiejskich. A te obecnie istniejące mają czas zaledwie do końca grudnia na rejestrację w ARiMR.

Wśród zadań jakie ustawodawca nałożył na koła gospodyń wiejskich jest m.in.:

  • prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;
  • rozwijanie obszarów wiejskich oraz wspieranie przedsiębiorczości kobiet;
  • działanie na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
  • rozwijanie kultury ludowej, zwłaszcza lokalnej i regionalnej;
  • reprezentowanie środowiska kobiet wiejskich przed administracją.

Żeby koło mogło uzyskać osobowość prawną i mogło korzystać w pełni z praw określonych w nowej ustawie, musi najpierw zostać wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W praktyce wniosek o wpis do KR GKW przedstawicielki koła muszą złożyć do biura powiatowego ARiMR. Koło może założyć minimum 10 osób. W ARiMR będą musiały do wniosku o rejestrację dołączyć uchwalony statut KGW lub oświadczenie, że koło będzie działać w oparciu o tzw. wzorcowy statut, który został określony w ustawie.

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o KGW, w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy KGW może otrzymać z budżetu państwa pomoc finansową przeznaczoną na realizację zadań a pomoc finansowa, jest przyznawana w drodze decyzji Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wniosek złożony przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz rozliczania przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomocy finansowej z budżetu państwa dla kół gospodyń wiejskich oraz jej wysokości – pomoc ta wynosi:

  • 3 000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma nie więcej niż 30 członków,
  • 4 000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma od 31 do 75 członków,
  • 5 000 złotych – jeżeli Koło Gospodyń Wiejskich ma ponad 75 członków.

Jednocześnie informujemy, że w 2018 roku wniosek o przyznanie pomocy może być złożony nie później niż do dnia 27 grudnia. Za datę złożenia wniosku o przyznanie pomocy uważa się datę wpływu tego wniosku do Agencji.

Więcej informacji można uzyskać w: Biurze Powiatu Stargardzkiego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ul. Bogusława IV 10, 73-110 Stargard, tel. 91 397 07 74 oraz na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: http://www.arimr.gov.pl/krajowy-rejestr-kol-gospodyn-wiejskich.htmlOrange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Luty 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia