Dziś jest: Sobota 26 września 2020, imieniny: Justyny i Cypriana

Wypadki drogowe to wielki dramat wielu ludzi

2019-02-12 10:52:08

Spowodowanie wypadku drogowego to jedno z nielicznych przestępstw, którego można dopuścić się nieumyślnie. To dramat dla poszkodowanego w tym zdarzeniu, jego rodziny, a także samego sprawcy i jego bliskich. Skazanie przez sąd za spowodowanie wypadku powoduje dotkliwe konsekwencje. Za spowodowanie wypadku, w którym inna osoba poniosła śmierć może grozić kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Bardzo często orzekany jest również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Ponadto dochodzą kwestie odszkodowania, naprawienia wyrządzonej szkody, czy też zadośćuczynienie , które może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Większość zdarzeń drogowych polegających na drobnych stłuczkach to wykroczenie i kończy się mandatem karnym wystawionym przez policjanta, bądź skierowaniem wniosku o ukaranie do Sądu. Popełnienie wykroczenia wiąże się także z zatrzymaniem prawa jazdy przez funkcjonariuszy kierowcom którzy popełnili wykroczenie, za które zgodnie z obowiązującymi przepisami Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli jednak w wyniku zdarzenia, inna osoba doznała obrażeń ciała powyżej 7 dni, to czyn ten stanowi już przestępstwo.

Od początku bieżącego roku na naszych drogach dochodzi do wypadków drogowych których przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Przejście dla pieszych - to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Tak brzmi definicja tego miejsca określona w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. W tym miejscu przecinają się ścieżki kierowców i pieszych, i właśnie w tym miejscu dochodzi do największej liczby wypadków.

Przepisy jasno regulują zasady zachowania kierowców i pieszych w okolicy i na samym przejściu. Wystarczy jednak, by któraś ze stron zignorowała te zasady, nie wywiązała się z nałożonych prawem obowiązków, by doszło do potrącenia - zdarzenia, w którym pieszy ryzykuje utratę życia. Wypadki na przejściach dla pieszych budzą wiele emocji. Przejścia to miejsca, przez które każdy z nas przekracza jezdnię wiele razy w ciągu każdego dnia. Każdy komunikat czy artykuł na temat wypadku na przejściu dla pieszych jest szeroko komentowany. Piesi wytykają błędy kierowcom, kierowcy widzą tylko winę pieszych. Nie ma miejsca na merytoryczną dyskusję, nikt nie chce słuchać argumentów drugiej strony. Tymczasem to od zachowania jednych i drugich zależy bezpieczeństwo.

Wypadkom na przejściach można zapobiec. Potrzebne jest jednak wspólne działanie pieszych i kierowców. Uważne obserwowanie sytuacji, koncentracja i stosowanie się do przepisów to obowiązek, natomiast życzliwość, szacunek do drugiego człowieka i zrozumienie jego punktu widzenia jest równie ważne.

Kierowcy muszą zapamiętać, że zbliżając się do przejścia należy bacznie obserwować to co dzieje się wokół, dostosować prędkość auta do warunków panujących na drodze tak, by móc zatrzymać pojazd w odpowiednim momencie. Najbardziej niebezpieczną sytuacją dla niechronionych uczestników ruchu drogowego jest omijanie przez kierowcę pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się, by przepuścić pieszego znajdującego się na przejściu. To wykroczenie może nieść za sobą tragiczne skutki.

Piesi natomiast muszą wziąć pod uwagę, że w konfrontacji z autem nie mają szans, na drodze chroni ich jedynie własny rozsądek. Warto za każdym razem upewnić się, że przejście na drugą stronę ulicy będzie bezpieczne i skupić się na tej czynności obserwując bacznie zachowanie kierowcy.

Konsekwencje prawne sprawców wypadku

W przypadku przestępstwa spowodowania wypadku drogowego, obok obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, najważniejszym środkiem karnym jest nawiązka. Podstawowym przepisem regulującym kwestię nawiązki jest art. 47 kk. Wymienia on sytuacje w których Sąd może bądź musi nałożyć tę dolegliwość na skazanego. Przestępstwo spowodowania wypadku skutkującego spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu innej osoby jest jednak jednym z najczęściej popełnianych przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu, stąd też Sądy bardzo często korzystają z możliwości orzeczenia obowiązku zapłaty nawiązki. W takich wypadkach Sąd orzeka o obowiązku zapłaty nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Gdy sprawca wypadku drogowego był pod wpływem alkoholu, Sąd ma obowiązek orzeczenia obowiązku zapłaty nawiązki. W takich wypadkach Sąd orzeka o obowiązku zapłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, w przypadku jego śmierci, na rzecz jego osoby najbliższej.

Dolna granicą nawiązki to kwota 10 000 zł. Górna natomiast granica możliwej do orzeczenia nawiązki, to kwota 100 000 zł. Należy jednak zaznaczyć, że orzeczenie nawiązki nie wyłącza możliwości wytoczenia powództwa cywilnego. Kwota nawiązki nie powinna być także zaliczana na poczet odszkodowania i zadośćuczynienia, a także nie powinna zmniejszać wysokości świadczenia orzekanego w wyniku powództwa cywilnego.

Największą konsekwencjom wypadku drogowego jest życie z przeświadczeniem, że jesteśmy jego sprawcą, a w zdarzeniu tym byli ranni lub zabici. W wypadkach giną osoby, na które w domu czekają najbliżsi. To wielki dramat dla członków rodziny osoby która zginęła w wypadku, a także dla sprawcy i jego najbliższych. Dramat który bardzo ciężko opisać słowami.

Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Mamy określone prawa, mamy obowiązki. Nasz punkt widzenia zmienia się w zależności od roli w jakiej występujemy: kiedy jesteśmy pieszymi, zauważamy błędy kierowców, kiedy wsiadamy za kierownicę, denerwują nas zachowania pieszych. Łatwo przychodzi nam ocenianie innych, tymczasem droga jest jedna, a od naszych zachowań zależy wspólne bezpieczeństwo.

Materiał pochodzi ze strony: http://www.stargard.policja.gov.pl/zst/dzialania-policji/aktualno/23312,Wypadki-drogowe-to-wielki-dramat-wielu-ludzi.html.Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Wrzesień 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia