Dziś jest: Środa 13 listopada 2019, imieniny: Stanisława i Mikołaja

Lato z Sydonią - od czarownicy do farmerki. Kongres Kobiet z obszarów wiejskich

2019-06-25 11:38:35

W dniu 22 czerwca 2019 roku w Marianowie spotkały się kobiety z całego województwa zachodniopomorskiego, dla których sprawy zmian na wsi są na porządku dziennym. Od poranka, przez 8 godzin 150 kobiet i 20 mężczyzn uczestniczyło w debatach. Organizatorem była Wójt Gminy Marianowo Danuta Ankutowicz, współorganizatorem Stowarzyszenie Kongres Kobiet, które reprezentowała pełnomocniczka Agnieszka Odachowska. Nie zawiedli również zaproszeni goście - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, europoseł Bartosz Arłukowicz, posłanka Magdalena Kochan, Starosta Powiatu Stargardzkiego Iwona Wiśniewska oraz senator Grzegorz Napieralski. W panelach poruszano problemy związane z odszkodowaniami dla rodzin, których rodzice pracowali w PGR, mówiono o zmieniającej się roli kobiety na polskiej wsi, a przede wszystkim o tworzeniu zielonych miejsc pracy. Panelistkami były głównie znane dziennikarki, działaczki społeczne na obszarach wiejskich, aktorki, polityczki:  dr Marika Pirveli - wykładowczyni na Uniwersytecie Szczecińskim, Grażyna Hancz- pedagożka wspierająca kobiety i dzieci z obszarów wiejskich, Agnieszka Odachowska - prezeska Fundacji Razem dla rozwoju obszarów wiejskich, Iwona Wiśniewska - Starościna Powiaty Stargardzkiego, Beata Radziszewska - wiceprezeska LGD WIR, Magdalena Pieczyńska - Radna Gminy Gryfino, Dorota Tulodziecka-Adams - amerykanka walcząca o prawa kobiet i równouprawnienie, Katarzyna Kotula - inicjatorka działań kobiecych w walce o równe traktowanie, Julia Jeremicz najmłodsza panteistka, pedagożka, Anna Witkowska - autorka licznych programów dotyczących ekologicznego stylu życia, Katarzyna Kosno - właścicielka Skansenu Jeziorak, Anna Skierkowska - inspiratorka działań z zielonych miejsc pracy, Agnieszka Brodowska - kierowniczka LGD Powiatu Świdwińskiego, osoby prowadzące panele - dziennikarki  Joanna Warecha i Beata Maciejewska.

 Kongres rozpoczął się akcentem artystycznym, wystąpiła grupa teatralna „Spektakularni” z pantomimą „Byle być sobą” i było to wspaniałe przesłanie dla uczestniczek kongresu. Na imprezie towarzyszącej Kongresowi, festynie „LATO Z SYDONIĄ”, który odbywał się w pięknej scenerii jeziora Marianowskiego, tańczyły czarownice z Marianowa, grały zespoły folklorystyczne Wrzos z Krzemlina, Biesiada z Warnicy, Pyrzyczanka z Pyrzyc oraz Kapela Ludowo - Biesiadna „RETRO” z Marianowa. Zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Marianowie oraz zespołu Teatralnego „Na 10tkę z Barzkowic”, tańczyły „Seniority” ze Stargardu, a wszyscy goście mogli wspólnie tańczyć zumbę na plaży pod kierunkiem trenerki z Klubu FITAcademy. Ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty z plecenia wianków, które wieczorową porą, w orszaku z pochodniami panny puszczały na wodę.  Panowie rozgrywali mecze dzikich drużyn w piłkę siatkową i nożną, biegacze wzięli udział w  biegu wokół Jeziora Marianowskiego, a cykliści mogli wziąć udział w dwóch rajdach rowerowych marianowskimi szlakami. Panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich wzięły udział w konkursie kulinarnym „Nasze lokalne smaki”. A w konkursie publiczności Miss Czarownic zwyciężczyni odjechała (niestety nie odleciała ) na  Babią Górę czerwonym rowerem ufundowanym przez firmę BIO-TEK.

Szczególne podziękowania należą się pracownikom Biblioteki Publicznej w Marianowie i Urzędu Gminy Marianowo, Szkoły Podstawowej w Marianowie, członkom Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „YES SYDONIA” i TOWARZYSTWA ROZWOJU GMINY MARIANOWO oraz sponsorom, dzięki którym „LATO Z SYDONIĄ 2019” mogło być tak bogatą kulturalnie imprezą: 

 1. BERGPOL Z POZNANIA,
 2. AGRAR SULINO,
 3. ROMAN KOBYLIŃSKI I GRAŻYNA SIKORA-KOBYLIŃSKA GOSPODARSTWO ROLNE,
 4. HOLSTAR SP. Z OO –PĘZINO
 5. WIEJSKA INICJATYWA ROZWOJU WIR LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
 6. CALCULIUS SP. Z. O.O MARCIN WIŚNIEWSKI
 7. WODOCIĄGI ZACHODNIOPOMORSKIE Z GOLENIOWA
 8. MODEHPOLMO SP. Z O.O. SZCZECIN
 9. ENEA OŚWIETLENIE
 10. WOJCIECH WOŹNIAK FIRMA „BIO-TEK”
 11. WOJCIECH WOŹNIAK FIRMA „STUMILOWY LAS”
 12. PAN BUT JAN         
 13. PAN MICHAŁ BODEK FIRMA „BODEX” Z DALEWA
 14. STOWARZYSZENIE KOBIET AKTYWNYCH „YES SYDONIA”
 15. PANI MONIKA JAWORSKA
 16. PANI HALINA MIAZEK
 17. GMINA MARIANOWO
 18. BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MARIANOWIE
 19. TOWARZYSTWO ROZWOJU GMINY MARIANOWO
 20. REMONDIS SZCZECIN
 21. RYSZARD LEWCZAK
 22. LUCYNA BŁASZCZEC- TRENER FIT ACADEMY
 23. MILEJ MIROSŁAW - „MARIAŃSKI MŁYN”

Działania projektowe współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, koszt przedsięwzięcia – 30 225,00 zł. Termin realizacji operacji zgodnie z zawarta umową rozpoczął się od 1 maja 2019 r. i trwać będzie do 31 października 2019.

< GALERIA ZDJĘĆ >Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Listopad 2019  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia