Dziś jest: Środa 28 października 2020, imieniny: Szymona i Tadeusza

Znasz li swój WIR? - tajemnice Marianowa

2020-05-07 14:59:39

Klasztor cysterski ufundowany w XIII wieku przez Barnima I przetrwał do czasów współczesnych, nie został zlikwidowany w okresie reformacji tylko zamieniono go na dom dla samotnych pań dobrze urodzonych i taką funkcję pełnił do końca II Wojny Światowej. Jedną z jego mieszkanek była sławna Sydonia, która ponoć miała rzucić klątwę na książęcy ród i dynastia Gryfitów wygasła w połowie XVII wieku, za to spotkała ją śmierć poprzez spalenie na stosie. Kościół stanowiący część dawnego klasztoru posiada zabytkowe wyposażenie i należy do „perełek” naszego województwa.

Jednak niewiele osób z obszaru LGD wie, że oprócz cennego dziedzictwa historycznego gmina posiada przepiękny kompleks leśny.  Zaledwie 3 km od Marianowa znajduje się kolonia Mariankowo, z trzech gospodarstw zamieszkałe jest tylko jedno. Możemy tu pozostawić samochód i pieszo lub rowerem zwiedzić ten obszar. Droga z Mariankowa prowadzi obok dawnej żwirowni do lasu. I tutaj świetnie przygotowana „autostrada leśna” tj. utwardzona droga po bokach z rowami odprowadzającymi wodę, stanowi dobrze przygotowaną infrastrukturę do rodzinnych wypadów.Po drodze mijamy miejsce rekreacyjne, śródleśne łąki z pasącymi się stadami saren, stary drzewostan z   dębami, z których trzy uznane są za pomniki przyrody. W zależności od kondycji można zwiedzić to miejsce, my pieszo robiąc pętle przeszliśmy 11 km. Do kompleksu w Marianowie prowadzą drogi  polno-leśne z Lisowa, Starzyc, Lutkowa, które można przebyć pieszo lub rowerem. Zdjęcia, które przedstawiamy stanowią niewielką cząstkę tego urokliwego miejsca.

Małgorzata KrysiakOrange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Październik 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia