Dziś jest: Środa 19 czerwca 2019, imieniny: Gerwazego i Protazego

Dożynki

2007-10-16 19:56:01

    1 września teren gminnej plaży w Marianowie przemienił się w miejsce świętowania i radości związanej z tegorocznymi zbiorami płodów rolnych.
    Pomimo wielu problemów występujących w dzisiejszych czasach związanych z uprawą roli, opłacalnością produkcji rolniczej i niesprzyjającą aurą pogodową, rolnicy oraz zwykli „zjadacze chleba” licznie zgromadzili się na mszy świętej dziękczynnej w kościele parafialnym w Marianowie, aby podziękować za tegoroczne plony. Ksiądz proboszcz Jan Dziduch podkreślał trud i gospodarność rolników, dziękował za chleb – symbol obfitości i wiary w lepsze jutro. Wnętrze kościoła przyozdobiły tradycyjne dożynkowe wieńce z Dalewa i Gogolewa, Trąbek, Czarnkowa, Dzwonowa, Sulina, Wiechowa i Marianowa.
    Po mszy uroczysty korowód dożynkowy przeszedł na teren plaży w Marianowie, gdzie odbyła się część kulturalno – rozrywkowa uroczystości gminnego święta plonów. 
    Do wspólnej zabawy zachęcała kapela „RETRO” z Marianowa, podczas gdy dzieci szalały na nadmuchiwanych zamkach. Wszystkie sołectwa rywalizowały w „V Turnieju Sołectw o Nagrodę Wójta Gminy Marianowo”. Skoki w workach, mini playback show, konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz stoisko, jedzenie kisielu na czas, przeciąganie liny, liczne konkursy dla najmłodszych, to konkurencje, w których zmierzyli się reprezentanci poszczególnych sołectw. Wszystkim tym potyczkom i całej rywalizacji towarzyszyło wiele radości, pozytywnych emocji i śmiechu. Zwycięzcami i laureatami tegorocznej Nagrody Wójta – kosiarki, zostały sołectwa Dalewo i Gogolewo, które wystawiły jedną wspólną reprezentację.
    Coroczną, gminną tradycją stał się konkurs na „Najładniejszą Zagrodę Wiejską”. Pamiątkowymi dyplomami i dorodnymi krzewami rododendronów nagrodzeni zostali właściciele posesji:
w Trąbkach – Grażyna i Henryk Myszkowie, w Marianowie – Beata i Mirosław Pełka, w Wiechowie – Irena i Robert Zalewscy, w Sulinie – Jozefa i Mirosław Maksymiukowie, w Czarnkowie – Bogusława i Tomasz Kaciupowie, w Dzwonowie – Barbara i Zbigniew Wójcikiewiczowie, w Kępach – Barbara i Piotr Hoffmanowie, w Krzywcu – Maria i Czesław Bazanowie, w Gogolewie – Irena Gnas, w Dalewie Jadwiga i Zenon Kulawiakowie.
Nagrody za najsmaczniejszą potrawę w konkursie „Potrawa Młodej Gospodyni” otrzymały: Katarzyna Czerkawska, Marta Sinkiewicz i Agnieszka Goś.
„W pierwszej chwili nie byłam do końca przekonana, czy aby na pewno powinnam wziąć udział w tym konkursie. Do tej pory szczytem moich kulinarnych osiągnięć była jajecznica! Pani sołtys była nieustępliwa, tak długo mnie przekonywała, że po rozważeniu jej argumentów zgodziłam się. Przyrządziłam, nie chwaląc się, wyśmienite papryczki nadziewane z ryżem
 i kurkami. Moja potrawa została nagrodzona, a ja – „Młoda Gospodyni” biorąc udział w tym konkursie, bardzo dobrze się bawiłam i odkryłam w sobie nie lada zdolności kulinarne!”- mówi Kasia Czerkawska laureatka konkursu kulinarnego.
W ramach współpracy polsko – niemieckiej w tym roku gościliśmy dziewiętnastoosobową grupę mieszkańców zaprzyjaźnionej gminy Mescherin, którzy przyjechali do nas z wieńcem dożynkowym i uczestniczyli w zabawie. Tym razem byli to głównie Strażacy z Rossow.
    Do późnych godzin nocnych do tańca przygrywał zespół wokalno – instrumentalny pod kierunkiem Przemka Wójcika.

                                                                                 Magdalena Sałata

Orange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Czerwiec 2019  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia