Dziś jest: Wtorek 02 czerwca 2020, imieniny: Erazma i Marianny

X Międzygminny Konkurs Ortograficzny

2012-05-28 09:46:47

„Tam, gdzie ginie czystość i bogactwo języka -
tam biednieje Ojczyzna i karleje naród”.

Bezbłędne pisanie i przyswajanie zasad ortograficznych jest trudną sztuką. Praca nad ortografią może mieć różnoraki charakter: z jednej strony może być nudna i uciążliwa, a z drugiej może być ciekawą zabawą rozbudzającą czujność ortograficzną. Wszystko zależy od nauczycieli, bo to właśnie oni w szkołach rozbudzają czujność ortograficzną i systematycznie pracują nad poprawnością pisania. W Szkole Podstawowej w Marianowie nauczyciele wciąż poszukują sposobów na uatrakcyjnienie nauki ortografii. Przejawia się to nie tylko na lekcjach, ale również w zachęcaniu uczniów do zdrowej rywalizacji podczas konkursów. 25 maja odbyła się już X edycja Międzygminnego Konkursu Ortograficznego. Impreza ta na stałe wpisała się w krajobraz szkolnych i gminnych wydarzeń edukacyjnych. Jej organizatorami są nauczycielki języka polskiego. Tegoroczny jubileusz obchodzono inaczej niż wszystkie dotychczas. Do ortograficznych zmagań zaproszono nie tylko reprezentacje poszczególnych szkół z sąsiednich gmin: Chociwla, Ińska, Suchania, Dobrzan, Chlebówka, Pęzina i Marianowa, ale również przedstawicieli Urzędu Gminy - wójta Elżbietę Rink, sekretarza Sebastiana Stępnia i panią mecenas Monikę Kaszczyszyn-Skibę, przedstawicieli nauczycieli - Monikę Brożek, Magdalenę Wierzchowską i dyrektora szkoły Dorotę Wiechcińską,  a także rodziców – Anitę Kołodziejczyk, Bożenę Świder i Jolantę Rębisz. To było naprawdę wielkie wyzwanie. Uczniowie przyzwyczajeni do nauki i konkursów nie okazywali zdenerwowania. Gorzej było z pozostałą grupą, która swego stresu i zdenerwowania nie ukrywała. Nie ma się co dziwić. Co niektórzy po wielu latach z powrotem powrócili do szkolnych ławek. Impreza rozpoczęła się w sali gimnastycznej. Wszystkich powitała dyrektor szkoły Dorota Wiechcińska wraz z Anną Krysztofiak- nauczycielką języka polskiego. Dla zaproszonych gości uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami Marzeną Wójcik i Magdaleną Kwiatkowską przygotowali program artystyczny, w którym zawarli krótkie przypomnienie wszystkich ortograficznych zasad przeplecionych zabawnymi skeczami. Po części artystycznej wszyscy udali się do wyodrębnionej sali, żeby wspólnie napisać dyktando wylosowane przez ucznia klasy III Damiana Pilarskiego. Tekst był o dzielnym rycerzu. Wyniki tych ciężkich ortograficznych zmagań przedstawiają się następująco:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Dobrzanach

II miejsce Szkoła Podstawowa w Suchaniu

III miejsce Szkoła Podstawowa w Pęzinie

Mistrzem Ortografii została Wiktoria Koś ze Szkoły Podstawowej w Dobrzanach i to właśnie ona otrzymała puchar Wójta Gminy Marianowo.

W kategorii dorosłych sytuacja wygląda następująco:

I miejsce Urząd Gminy Marianowo

II miejsce przedstawiciele nauczycieli

III miejsce przedstawiciele rodziców

Mistrzem ortografii w tej kategorii została pani Monika Kaszczyszyn-Skiba. Otrzymała ona puchar dyrektora Szkoły Podstawowej w Marianowie.

Zorganizowany w Marianowie konkurs ortograficzny miał  na celu propagowanie idei poprawnej pisowni, dbałość o czystość i piękno języka polskiego, motywowanie uczniów i dorosłych do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii, a także zastosowanie w praktyce poznanych zasad ortografii i interpunkcji. Wszystkie cele zostały w pełni osiągnięte i zakończyły się sukcesem. Forma konkursu również była interesująca i podobała się uczestnikom.

- Dbanie o piękno naszego języka jest bardzo ważne, dlatego cieszę się, że tutaj jestem i mogę wspólnie z wami napisać dyktando. Nie ukrywam, że mam potworną tremę. Dziękuję nauczycielom języka polskiego za to, że dbają w tej szkole o piękno naszego ojczystego języka - powiedziała wójt gminy Elżbieta Rink.

Magdalena KwiatkowskaOrange Światłowód

System Rada

nasz kanał TV

Dzienniki ustaw

Monitor Polski


Obsługa techniczna
ALFA TV

BIP
eBOI
LCC
Rodzina 500 plus
e-mapa.net
geoportal
obywatel.gov.pl
informator
Fundusze Pomerania
Infolinia
Zielona Linia
praca.gov.pl
calapolskaczytadzieciom
Fundusze
BIP
POGADAJ
POGADAJ
Pomorski
eWrota Powiat Stargardzki
e - Wrota
Powiat Stargardzki
  Czerwiec 2020  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Kana RSS Pomoc RSS
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia