Urząd Gminy Marianowo
Powróć do: Miejscowości

Gogolewo

Wieś położona przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Gdynia. Miejscowość ta w średniowieczu stanowiła duży majątek rycerski należący do rodziny von Wedlów, od którego w drodze sprzedaży przechodziła przez ręce kolejnych pięciu rodzin ziemskich. Część tego majątku, w 1393 roku została darowana klasztorowi cysterek. Od tego czasu wieś dzieliła się na część klasztorną i część rycerską. Najstarszym obiektem Gogolewa jest późnogotycki kościół z XV wieku. Był on kilkakrotnie przebudowany. Po zniszczeniu przez pożar w czasie wojny 30 letniej (1643), został wyremontowany w 1827 roku. Kościół został wzniesiony z kamienia polnego z domieszką cegły, salowy z wieżą od strony zachodniej.

Na placu przykościelnym, ogrodzonym kamiennym murem, od strony wschodniej wymurowano zabytkowy nagrobek z betonu z 1880 roku rodziny Luttke. We wsi zachował się drzewostan - pozostałość po dawnym parku rycerskim. Z pierwotnego założenia dworskiego istnieją: brama wjazdowa na dawny dziedziniec oraz zabudowania mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku.

Na terenie łąk, w zakolu rzeki Krąpiel, położony jest florystyczny rezerwat dydaktyczny „Gogolewo” o powierzchni 3 ha. Jego celem jest ochrona rzadkich okazów roślin łąkowych, takich jak: pełnik europejski, storczyki i ostrożeń warzywny.

Największe podmioty gospodarcze i społeczne:

  • sklep spożywczo-przemysłowy,
  • dwa zakłady kamieniarskie,
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Bohaterów 11 września prowadzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Gogolewo,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Dalewa i Gogolewa,
  • Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo.