Czwartek, 20 stycznia 2022
Imieniny: Fabian, Sebastian
pochmurno
-1°C

Dalewo

Wieś położona jest na wyniosłym lewym brzegu rzeki Krąpiel przy drodze krajowej nr 20 Stargard - Gdynia, odległa około 8 km na północny-wschód od Stargardu i 1 km na północ od stacji PKP Gogolewo. Dawne lenno rodu von Wedel, którego część nadań znalazła się w posiadaniu klasztoru cysterek w Marianowie. Pierwsza wzmianka o Dalewie pochodzi z 1374 roku, kiedy to 1/4 części wsi jej właściciel, z rodu von Schönebeck, podarował klasztorowi augustianów w Stargardzie. Po reformacji część ta powróciła w prywatne ręce i nie weszła w skład domeny marianowskiej, stanowiąc majątek rycerski.

Nieopodal skrzyżowania drogi nr 20 z powiatową drogą do Czarnkowa, znajduje się wielka ruina gotyckiego kościoła, zbudowanego z kamieni polnych w XIV wieku, rozebranego po 1945 roku. Wokół kościoła znajduje się dawny cmentarz o powierzchni 0,3 ha, na którym widnieje nagrobek z 1888 roku. Plac jest ogrodzony kamiennym murem, wewnątrz rosną stare drzewa: kasztanowce, jesiony, tuje i akacje; przetrwały również bramki wejściowe z XIV i XX wieku. Przy drodze wiodącej do Chociwla położony jest drugi cmentarz ewangelicki z XX wieku, o powierzchni 0,37 ha. We wsi istnieją ruiny folwarcznych zabudowań gospodarczych, wzniesionych z kamienia polnego, zespoły czworaków pochodzących z początku XX wieku oraz park założony w II połowie XIX wieku.

Największe podmioty gospodarcze i społeczne Dalewa:

  • sklep spożywczo-przemysłowy,
  • zakład kamieniarski,
  • zakład stolarski,
  • Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo,
  • Koło Gospodyń Wiejskich Dalewa i Gogolewa,
  • Ludowy Zespół Sportowy „Orkan” Dalewo.

Ruiny w miejscowości Dalewo

Ruiny gotyckiego kościoła w Dalewie

Ruiny w miejscowości Dalewo

Miejscowość Dlewo - droga krajowa nr 20

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!