Czwartek, 20 stycznia 2022
Imieniny: Fabian, Sebastian
pochmurno
-1°C

Czarnkowo

Niewielka wieś położona 2 km na południowy-zachód od Marianowa. Na północ od zabudowań przepływa strumień Grzybnica – dopływ rzeki Pęzinki, wpadającej do Krąpieli. Miejscowość została założona w średniowieczu, wchodziła prawdopodobnie w skład pierwszego uposażenia klasztoru cysterek, osadzonego w Marianowie w roku 1248. Po wprowadzeniu reformacji na Pomorzu w 1535 roku i rozwiązaniu zakonu, wieś stanowiła domenę książęcą, nadaną zakładowi wychowawczemu panien pochodzenia szlacheckiego, prowadzonemu w obiektach poklasztornych.

W środku wsi, przy skrzyżowaniu dróg, wznosi się neogotycki kościół filialny, zbudowany z czerwonej cegły w drugiej połowie XIX wieku, salowy z wieżą od strony zachodniej. Wokół kościoła znajduje się nieczynny cmentarz z XIX wieku o powierzchni około 0,18 ha, otoczony murem z bramkami z tego okresu. Drugi cmentarz, ewangelicki o powierzchni 0,44 ha, założono przy drodze do Dalewa na początku XX wieku.

Przez Czarnkowo przebiega szlak turystyczny „czerwony”, Hetmana Stefana Czarnieckiego, prowadzący od Stargardu do Recza.

Świetlica Wiejska w Czarnkowie

Kościół w Czarnkowie

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!