Niewielka wieś położona 2 km na południowy-zachód od Marianowa. Na północ od zabudowań przepływa strumień Grzybnica – dopływ rzeki Pęzinki, wpadającej do Krąpieli. Miejscowość została założona w średniowieczu, wchodziła prawdopodobnie w skład pierwszego uposażenia klasztoru cysterek, osadzonego w Marianowie w roku 1248. Po wprowadzeniu reformacji na Pomorzu w 1535 roku i rozwiązaniu zakonu, wieś stanowiła domenę książęcą, nadaną zakładowi wychowawczemu panien pochodzenia szlacheckiego, prowadzonemu w obiektach poklasztornych.
W środku wsi, przy skrzyżowaniu dróg, wznosi się neogotycki kościół filialny, zbudowany z czerwonej cegły w drugiej połowie XIX wieku, salowy z wieżą od strony zachodniej. Wokół kościoła znajduje się nieczynny cmentarz z XIX wieku o powierzchni około 0,18 ha, otoczony murem z bramkami z tego okresu. Drugi cmentarz, ewangelicki o powierzchni 0,44 ha, założono przy drodze do Dalewa na początku XX wieku.
Przez Czarnkowo przebiega szlak turystyczny „czerwony”, Hetmana Stefana Czarnieckiego, prowadzący od Stargardu do Recza.