Czwartek, 20 stycznia 2022
Imieniny: Fabian, Sebastian
pochmurno
-1°C

Trąbki

Miejscowość z osadą Trąbki Małe położona około 2,5 km na północny-zachód od Marianowa, w pobliżu rzeki Krępy. Przez wieś prowadzi linia kolejowa relacji Stargard Szczeciński-Koszalin.

Dokładna data powstania miejscowości nie jest znana. Do drugiej połowy XVIII wieku była ona w posiadaniu rodziny Runge, następnie do 1944 roku przechodziła przez ręce sześciu kolejnych właścicieli. Od 1945 roku większość miejscowości stanowiła własność PGR-u. Swój rozwój Trąbki zawdzięczają uruchomieniu linii kolejowej w roku 1859 roku i uruchomieniu pod koniec XIX wieku linii wąskotorowej ze Stargardu przez Starą Dąbrowę i Marianowo do Dobrzan i Ińska. Zwiększone nasilenie ruchu spowodowało konieczność rozbudowy dworca, którą przeprowadzono około 1910 roku w stylu neobarokowym. Dziś niestety można tylko wspominać tamte czasy.

W Trąbkach wznosi się pałac w stylu neobarokowym z drugiej połowy XIX wieku, (obecnie własność prywatna). Od strony drogi przed dworem usytuowany jest reprezentacyjny dziedziniec. Za dworem istnieje niewielki park, obecnie w znacznym stopniu zniszczony. Dwa dziedzińce gospodarcze z zabudowaniami z początku XX położone są nieopodal pałacu, wzdłuż wiejskiej drogi. Przy przejeździe kolejowym znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy. Największym zakładem w miejscowości jest cegielnia.

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!