Czwartek, 20 stycznia 2022
Imieniny: Fabian, Sebastian
pochmurno
-1°C

Wiechowo

Wieś usytuowana jest przy drodze powiatowej Marianowo – Dobrzany, nad rzeką Krępą, w pobliżu dwóch jezior Marianowskiego i Wiechowskiego. Od XIII wieku miejscowość stanowiła uposażenie klasztoru cysterek z Marianowa, a po rozwiązaniu zakonu zachowała ten sam status wobec zakładu wychowawczego dla panien szlacheckich, mieszczącego się do roku 1945 w obiektach klasztornych.

W Wiechowie znajduje się kościół współczesny wybudowany na fundamentach kościoła średniowiecznego. Wieża z kamienia polnego w ruinie oraz dwa cmentarze, jeden przy kościele z XIX w., drugi przy drodze z Marianowa do Dobrzan. Na dawnym cmentarzu przykościelnym, ogrodzonym kamiennym murem, znajduje się pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej. Na północny-wschód od Wiechowa położony jest użytek faunistyczny – „Stawy Lutkowskie”, utworzony w 1996 roku w dolinie rzeki Dołżnicy, o pow. 42,82 ha. Za użytek ekologiczny uznany został, ze względów estetycznych, naukowych i dydaktycznych. Celem utworzenia tego użytku jest ochrona cennego ekosystemu wodnego, mającego znaczenie zwłaszcza dla ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków płazów i ptaków. Jest to biotop, chroniący lęgowiska gągoła oraz lęgowiska żab i żerowiska żurawi. Bliskie sąsiedztwo jezior, rzek i kompleksów leśnych, czyni z Wiechowa wieś o bogatych walorach krajobrazowych, z perspektywą rozwoju turystyki i budownictwa letniskowego. Przez Wiechowo przechodzi znakowany, „czerwony” szlak turystyczny Hetmana Stefana Czarnieckiego, długości 62,5 km, prowadzący od Stargardu do Recza.

Największe podmioty gospodarcze:

  • sklep branży spożywczo-przemysłowej,
  • piekarnia,
  • kawiarnia,
  • „Zielony Zaułek” – gospodarstwo agroturystyczne Izabeli i Bogdana Pacholików.
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!