Czwartek, 20 stycznia 2022
Imieniny: Fabian, Sebastian
pochmurno
-1°C

Sulino

Wieś nad rzeką Pęzinką, położona 8 km na południowy-wschód od Marianowa przy drodze powiatowej prowadzącej do Suchania. Początki wsi sięgają średniowiecza. Powstała prawdopodobnie obok osady słowiańskiej z VIII w., uformowanej w kształcie podkowy w zakolu rzeki Pęzinka. Należała do klasztoru cysterek z Marianowa. W Sulinie znajduje się kościół gotycki p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika, z I połowy XV w., przebudowany w XVIII w. Kościół ogrodzony jest kamiennym murem, obok niego, na cokole pomnika poświęconego ofiarom I wojny światowej usytuowana została figura NMP oraz cmentarz z przełomu XIX/XX w., na którym zachowało się około 20 nagrobków sprzed 1945 r., brama w murze cmentarnym pochodzi z początku XX wieku.

Budownictwo wiejskie w chwili obecnej reprezentowane jest głównie przez budynki murowane z końca XIX wieku po czasy współczesne. Ślady tradycyjnej zabudowy ryglowej są nieliczne i w większości wsi zachowane pozostały tylko pojedyncze budynki.

Największe podmioty gospodarcze i społeczne:

  • Przedsiębiorstwo Rolniczo-Handlowe „AGROMERINO” Sp. z o.o. Sulino – produkcja rolnicza,
  • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „PALMAD” – branża szkło budowlane;
  • dwa sklepy – branża spożywczo-przemysłowa,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Sulinie,
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Sulinie.
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!