Urząd Gminy Marianowo
Powróć do: Miejscowości

Marianowo - siedziba gminy

Wieś Marianowo położona jest bezpośrednio nad jeziorem Marianowskim, w sercu Pojezierza Zachodniopomorskiego. W odległości około 21 km na zachód od Marianowa, w Stargardzie, mieści się siedziba powiatu stargardzkiego, a w odległości zaledwie 56 km znajduje się centrum miasta Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego.

Niemal centralne ulokowanie Marianowa stwarza dogodne warunki dojazdu do wszystkich miejscowości w gminie, a przebiegające przez teren Gminy drogi – wojewódzka (DW-149) oraz krajowa (DK-20) – umożliwiają dobrą komunikację z resztą województwa oraz zachodnią i centralną częścią kraju.

Marianowo, liczące blisko 1.000 mieszkańców, stanowi regionalne centrum życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego. Jest ośrodkiem administracji samorządowej stopnia podstawowego oraz siedzibą władz gminnych. Tu skupia się podstawowa sieć usług, lokalne przetwórstwo i najważniejsze podmioty gospodarcze i społeczne:

  • sklepy i punkty sprzedaży detalicznej, w tym dwa branży spożywczo-przemysłowej,
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Jerzy Milewski,
  • „Medica. Punkt apteczny Marianowo”,
  • Zakład „Sydonia” Przetwórstwo Środków Żywnościowych, funkcjonujący w budynku byłej restauracji, zajmujący się przetwórstwem krewetek na rynek niemiecki, zatrudniający około 150 osób – głównie kobiety,
  • „Chlebowy Dom” – Gospodarstwo agroturystyczne,
  • „Mariański Młyn” – Gospodarstwo agroturystyczn,
  • Gospodarstwo rolno-hodowlane,
  • Usługi Dźwigowo-Transportowe Łużyńscy,
  • Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo,
  • Sydonia – Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Marianowa,
  • Stowarzyszenie „SIEJA” – lokalna grupa rybacka,
  • Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „YES Sydonia”,
  • Ludowy Klub Sportowy „Czarni” Marianowo,
  • Ochotnicza Straż Pożarna Marianowo – jednostka w KSRG.

Podstawowe instytucje związane z administracją publiczną, edukacją, obsługą finansową i pocztowo-telekomunikacyjną zlokalizowane są również w Marianowie:

  • Urząd Gminy Marianowo,
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II,
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
  • Biblioteka Publiczna,
  • Urząd Stanu Cywilnego,
  • Rejon Posterunku Policji Dobrzany,
  • Leśnictwo Marianowo Nadleśnictwa Dobrzany,
  • Agencja PKO BP Oddział Stargard,
  • Urząd Poczty,
  • Cmentarz komunalny z domem przedpogrzebowym.

Do najważniejszych atutów miejscowości należą jej walory przyrodnicze, głównie dolina rzeki Krępy oraz jezioro Marianowskie. Rynnowe Jezioro Marianowskie, wyróżnia się w regionie dużą czystością. Brzeg jeziora jest urozmaicony, w przeważającej części malowniczo zalesiony. Zatoki zarośnięte są trzciną i pochylającą się w stronę wody niską zielenią. Jezioro jest doskonałym miejscem do żeglowania bądź kajakowania, bogate w ryby słodkowodne, jest także rajem dla wędkarzy. Wokół jeziora Marianowskiego, w ostatnich latach powstają obiekty letniskowe.

Dla prawdziwych koneserów Sydonia – Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Marianowa i Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP organizują „Majówki ze Sztuką z Sydonią w tle, czyli święto malarstwa, muzyki i teatru” i Międzynarodowe Spotkania Artystów w Marianowie. W kościele parafialnym i w zespole poklasztornym można podziwiać poplenerową kolekcję kilkudziesięciu obrazów oraz wyjątkową Marianowską Drogę Krzyżową. Proboszcz parafii Jan Dziduch, chrystusowiec, od lat zaprasza artystów na plenery malarskie. Wieloletnim kuratorem artystycznym tych wydarzeń jest prof. Andrzej Tomczak „Honorowy Obywatel Gminy Marianowo”, dziekan Akademii Sztuki w Szczecinie, który wpadł na pomysł, by połączyć artystów jednym wspólnym dziełem. Misterium Męki Pańskiej, na kolejnych stacjach wykonanych pędzlem innego Mistrza, robi wrażenie… Lubiących obcować z tajemnicami historii zapraszamy do zwiedzania okolicznych zabytków historycznych i architektonicznych, choćby klasztoru Cysterek z XIII w., murowanego kościoła z I poł. XV w., stanowisk archeologicznych, pochodzących ze starożytności i epoki kamienia, a także licznych pomników przyrody. Kościół i klasztor zlokalizowane są 500 m od centrum wsi nad rzeką Krępą. W kościele w Marianowie znajdują się interesujące zabytki architektoniczne: ołtarz główny, składający się z 5 części (penaptyk) z 1546 r., ambona z 1727 r. w stylu barokowym, tablica epitafijna poświęcona pamięci G.A. von Thuna z 1683 r. Najwcześniejszy przekaz ikonograficzny zespołu klasztornego w Marianowie zamieszczony jest na mapie Lubinusa z 1618 roku. Zespół poklasztorny w Marianowie jest jednym z czterech obiektów architektury klasztornej cysterek na Pomorzu Zachodnim, który przetrwał do naszych czasów. Obecnie składa się z kościoła, jednego skrzydła klasztornego (zachodniego) i budynków gospodarczych. Mur otaczający klasztor, park i cmentarz pochodzący sprzed XVIII w. ma wysokość 1,5 do 2 m oraz długość 91 m. Posiada trzy bramki wejściowe. Cmentarz przyklasztorny liczy 0,5 ha powierzchni. W parku rośnie pomnikowy dąb, zwany „dębem Sydonii”. Czy to ten sam dąb, pod którym Sydonia spędzała dużo czasu w samotności? Jest to mało prawdopodobne, chociaż jest on wiekowym, okazałym i pięknym jak rzadko drzewem.

Historia Marianowa datuje się od 1248 r., gdy Barnim I Dobry nad „pięknym strumieniem”(„rivulus sanctae Mariae”) ufundował klasztor cysterek poświęcony Najświętszej Marii Pannie. Pierwszą przełożoną klasztoru została jedyna córka księcia Warcisława III, stryja Barnima I. Po wprowadzeniu reformacji, w roku 1541 pomieszczenia poklasztorne przeznaczono na zakłady i schronisko dla szlacheckich panien, nad którymi władzę sprawował książę. W późniejszych wiekach klasztor borykał się nie raz z zawieruchą polityczną, dwoma pożarami, wreszcie z koniecznością remontu. Historia Marianowa wiąże się również z postacią szlachcianki – Sydonii von Borck, urodzonej dokładnie w 300 lat po założeniu klasztoru. Legenda podaje, że była to czarownica, która za swoje niecne występki została ścięta, a jej ciało spalone. Czy rzeczywiście piękna Sydonia uprawiała czary, czy przyczyniła się do przedwczesnego wymierania książąt z dynastii Grafitów, czy też była jedynie nieszczęśliwą, a z wiekiem także zgorzkniałą kobietą, której miłość odrzucił książę Ernest Ludwik? Odpowiedź na te pytania być może na zawsze zostanie tajemnicą, jednak pamięć o Sydonii i jej budzącej podziw wśród ówczesnych urodzie wciąż trwa i nie brakuje dociekliwych, chcących poznać tajemnicę jej życia.

Lato z Sydonią. Z pewnością wiele sekretów z życia Sydonii można odkryć, biorąc udział w cyklu imprez kulturalno – rozrywkowo – rekreacyjnych „Lato z Sydonią”, organizowanych w Marianowie od połowy lat dziewięćdziesiątych. W ramach obchodów Dni Marianowa odbywają się koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej, folkowej i ludowej. Wszyscy miłośnicy tańca i piosenki mogą podziwiać prezentacje barwnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych, zarówno amatorskich, jak i zawodowych. Liczne konkursy i zabawy, turnieje sportowe, „zloty czarownic”, przeglądy zespołów ludowych, płonący stos oraz dyskoteka do białego rana ściągają do Marianowa wielu gości, o których dba „Karczma Sydonii” z tradycyjnymi potrawami, przygotowanymi zgodnie z najstarszymi recepturami kuchni staropolskiej. „Lato z Sydonią” w Marianowie, dzięki bogatemu programowi artystycznemu i urozmaiconej ofercie gastronomicznej, zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy ducha i ciała. Organizatorzy z przyjemnością i dumą informują, że Patronami Honorowymi imprez od kilku lat są Wojewoda Zachodniopomorski i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Corocznie maleńkie Marianowo gości gospodarzy naszego regionu oraz przedstawicieli wojewódzkich i powiatowych instytucji kulturalnych, oświatowych i społeczno-gospodarczych. Przygotowanie imprezy z takim rozmachem wymaga wielomiesięcznych przygotowań wielu ludzi oraz przeznaczenia na ten cel znacznych środków finansowych, ale tylko dzięki temu organizatorzy mają pewność, że Marianowo ma szansę zostać odkryte przez kolejnych turystów, inwestorów a może nawet przyszłych mieszkańców Naszej Gminy.

Zapraszamy do inwestowania w ten malowniczy, pełen bogactw przyrody teren.

Oferujemy Państwu do sprzedaży nieruchomości, położone w pobliżu jeziora Marianowskiego i doliny rzeki Krępy dające możliwość budowy domu rodzinnego oraz różnorodnego zagospodarowania turystyczno – rekreacyjnego. Jest to idealny obszar dla amatorów spotkań z naturą podczas wycieczek pieszych, rowerowych czy konnych. Niepowtarzalna uroda tych miejsc stwarza idealne warunki nie tylko do aktywnego wypoczynku, ale również do pracy twórczej.