26 - 02 - 2024
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Koszalinie informuje, że organizuje turnusy rehabilitacyjne dla rolników. Rehabilitacja lecznicza prowadzona jest w formie 21-dniowych, bezpłatnych turnusów w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS.
16 - 08 - 2023
Informujemy, że wprowadzone zostało ułatwienie dla rolników, którzy posiadają małe gospodarstwa – o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Rolnicy mogą składać żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw, która to płatność zastąpi wszystkie wnioskowane płatności bezpośrednie (podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów).
Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, należy złożyć do 31 sierpnia 2023 r., za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus), skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”.
Wzór oświadczenia znajduje się na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Więcej informacji oraz broszura do pobrania pt. „Płatność dla małych gospodarstw” znajdują się na stronach:
04 - 08 - 2023
Informujemy rolników składających do Wójta Gminy Marianowo wnioski o oszacowanie szkód w gospodarstwach rolnych spowodowanych suszą o obowiązku zgłoszenia szkód bezpośrednio za pomocą publicznej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Link do aplikacji: https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign
Aplikacja suszowa jest nadal podstawowym narzędziem zgłaszania szkód w uprawach. Wniosek złożony tylko do komisji gminnej, która z oględzin będzie mogła sporządzić raport (a nie protokół jak przed rokiem 2020), nie jest wystarczający do otrzymania wsparcia, konieczne jest bowiem złożenie wniosku przez aplikację.
29 - 05 - 2023
Szanowni Państwo,
Główny Urząd Statystyczny od 1 czerwca do 14 sierpnia br. będzie przeprowadzał wśród rolników badanie R-SGR (Badanie Struktury Gospodarstw Rolnych). Celem jest dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych, ich wieloprzekrojowej charakterystyki i opracowanie ich typologii. Metoda realizacji badania to:
Szczegółowe informacje o badaniu znajdują się na stronie internetowej: badania-ankietowe.stat.gov.pl
25 - 04 - 2023
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach organizuje wyjazdy szkoleniowe w ramach projektu "Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych".
Harmonogram demonstracji w 2023 roku znajduje się TUTAJ .
Uczestnikami szkolenia mogą być rolnicy, domownicy, małżonkowie rolników, osoby zatrudnione w rolnictwie, wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 201-2020.
Organizatorzy zapewniają uczestnikom szkolenia, wyżywienie, nocleg w przypadku wyjazdu poza województwo zachodniopomorskie oraz zaświadczenie o uczestnictwie w demonstracji.
Rolnicy biorący udział w demonstracji na I wizycie będą również zobowiązani uczestniczyć podczas II wizyty.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu zapraszamy do kontaktu z pracownikami Działu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska:
Agnieszka Kleszcz tel. 91/479 40 66 e-mail: a.kleszcz@zodr.pl
Joanna Skoczylas -Gromek tel. 91/479 40 55 e-mail: j.gromek@zodr.pl
Ilość miejsc ograniczona!
Udział w wyjeździe bezpłatny
Operacja ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń, współpracę między nauką a praktyką rolniczą, prezentowanie innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, a co za tym idzie transfer wiedzy w rolnictwie ekologicznym.
06 - 04 - 2023
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach informuje, że doradcy ZODR od 15 marca 2023 r. w ramach nieodpłatnej porady, pomagają rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty obszarowe oraz w doborze ekoschematów do specyfiki gospodarstwa rolnego.
Ponadto ZODR informuje, że w terminach:
w budynku Urzędu Gminy Marianowo w godzinach 8:00-12:00 pracownik ZODR będzie pełnił dyżur w zakresie sporządzania wniosków o płatności bezpośrednie.
21 - 03 - 2023
Zachodniopomorski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza posiadaczy zwierząt do udziału w bezpłatnych szkoleniach z obsługi aplikacji IRZplus. Za pośrednictwem IRZplus wszystkie ustawowe obowią zki z zakresu identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich możecie Państwo dokonać w prosty i szybki sposób, bez konieczności wychodzenia z domu.
Zainteresowanych wzięciem udziału w szkoleniu zapraszamy do Biur Powiatowych ARiMR na terenie województwa zachodniopomorskiego codziennie w godz. 7.30-15.30. Jeżeli wyniknie potrzeba zorganizowania szkolenia dla większej ilości osób poza siedzibą ZOR ARiMR/BP prosimy o kontakt z Biurem Powiatowym właściwym ze względu na miejsce przebywania zwierząt (działalność) lub Oddziałem Regionalnym. Szkolenie zostanie przeprowadzone w dogodnym dla Państwa terminie, po jego uprzednim ustaleniu, w miesiącu marcu lub kwietniu.
Więcej informacji o aplikacji IRZplus uzyskają Państwo na stronie: https://www/gov.pl/web/arimr/portal-irzplus. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z pracownikami ds. Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt w Biurach Powiatowych lub Biurem Rejestracji Zwierząt w Oddziale Regionalnym (Biuro Rejestracji zwierząt w Szczecinie - tel. 91 4829629, 91 4829633) lub przesłania zapytania drogą elektroniczną na adres: zachodniopomorski@arimr.gov.pl
10 - 05 - 2022
Berti sp.j. Tworzywa sztuczne skup, sprzedaż.
Niewińscy R.W., Zając M.
Miła 1,
70-813 Szczecin
Tel. 91 46 00 217
Tel. 600 909 201
Tel. 600 909 202
BDO 000012379
OFERTA
Firma Berti Spółka Jawna z siedzibą w Szczecinie przy ulicy Miłej 1 prowadzi skup złomu, metali kolorowych, makulatury oraz tworzyw sztucznych. Posiada niezbędne uprawnienia zezwalające na skup i przerób surowców wtórnych. Kontrahenci otrzymują karty przekazania odpadu.
Firma zainteresowana jest skupem opakowań po nawozach i typu Big Bag.
Przyjmuje również za dopłatą folię rolniczą, siatki i sznurki do owijania balotów.
Ceny na odpady wynoszą odpowiednio: (płaci SJ. Berti)
- opakowania po nawozach typu Big Bag (mogą być z folią) - 400zł/t
- folia rolnicza po nawozach - 600 zł/t
- folia rolnicza do owijania balotów (biała, czarna, zielona) -100zł/t
Dopłata ze strony rolnika:
- folia rolnicza (bezbarwna z namiotów, czarna, czarno-biała) - 500 zł/t
- sznurki i siatki rolnicze - 1000 zł/t
Oferta na placu składowym Berti S.J.
W razie potrzeby firma pomaga w zorganizowaniu transportu.
27 - 07 - 2021
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Koszalinie informuje, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało komunikat dotyczący przekroczenia dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin w żywności.
STOP
przekroczeniom najwyższych
dopuszczalnych poziomów
pozostałości środków ochrony
roślin w żywności
Ochrona roślin jest istotnym elementem produkcji roślinnej. Niestety, chemiczna ochrona roślin niesie ze sobą ryzyko dla bezpieczeństwa człowieka oraz dla środowiska. Ryzyko to wiąże się przede wszystkim z niewłaściwym, niezgodnym z etykietą, stosowaniem środków ochrony roślin. Dotyczy to zarówno zabiegów ochronnych przed szkodnikami i sprawcami chorób roślin, ale też co trzeba pamiętać – desykacji.
Troska o zdrowie konsumentów wymaga, by płody rolne były bezwzględnie wolne od przekroczeń najwyższych dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin.
Dążenie do całkowitego wyeliminowania pozostałości środków ochrony roślin, jest warunkiem
utrzymania bezpieczeństwa konsumentów, wysokiej pozycji polskiej żywności na wspólnym rynku Unii Europejskiej oraz skutecznej ekspansji na rynki państw trzecich. Wszelkie przypadki niezgodności podważają bowiem zaufanie konsumenta, które jest niezwykle trudne do odbudowania.
Informacje o nieprawidłowościach niestety się pojawiają, jak podnoszona przez organizacje pozarządowe obecność glifosatu w żywności, w produkcji której nie jest on dozwolony do stosowania! Podkreślić trzeba, że glifosat nie jest dopuszczony do stosowania w takich uprawach jak gryka i proso, w tym również do desykacji.
Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów, a także dbałość o utrzymanie pozytywnego wizerunku polskiej żywności, szczególna uwaga służb kontrolnych skierowana jest na prawidłowe, zgodne z etykietą, stosowanie środków ochrony roślin, w tym preparatów stosowanych w desykacji oraz na bezpieczeństwo żywności.
A zatem:
Jeśli jesteś producentem:
1. Stosuj zasady integrowanej ochrony roślin:
- prowadź stałą lustrację plantacji,
- prawidłowo identyfikuj agrofagi i uwzględniaj progi ekonomicznej szkodliwości,
- wykorzystuj dostępne metody niechemiczne,
- ograniczaj stosowanie środków ochrony roślin do niezbędnego minimum,
- stosuj wyłącznie legalne środki ochrony roślin, dopuszczone do stosowania w danej uprawie oraz zgodnie z zapisami etykiety, (zwracaj uwagę na ograniczone możliwości wykonywania desykacji!),
- w pierwszej kolejności wybieraj środki, które nie pozostawiają pozostałości lub o szybkim tempie zanikania substancji czynnej,
- przestrzegaj ustalonych dawek, terminów stosowania i okresów karencji,
- prowadź ewidencję zabiegów,
- pamiętaj – glifosat nie może być stosowany do desykacji gryki i prosa.
2. Korzystaj z profesjonalnego, niezależnego doradztwa przy doborze środków ochrony roślin, wykorzystuj metodyki i programy ochrony roślin zamieszczone na Platformie Sygnalizacji Agrofagów.
3. Przestrzegaj obowiązku szkolenia i uzyskaj odpowiednie zaświadczenie aktualne na czas wykonywania zabiegów.
4. Wykorzystuj przebadany i skalibrowany sprzęt do stosowania środków ochrony roślin.
5. Kupuj środki ochrony roślin wyłącznie w zarejestrowanych punktach obrotu i przechowuj dowody ich zakupu.
6. Zapobiegaj znoszeniu środków na uprawy sąsiednie; pamiętaj, że sąsiad ma prawo żądać informacji o planowanych zabiegach z użyciem środków ochrony roślin.
7. Pamiętaj, że prowadząc uprawę i zbiór płodów rolnych na cele spożywcze – odpowiadasz za bezpieczeństwo żywności, wprowadzanej do obrotu.
8. Zapewnij identyfikowalność każdej partii żywności (traceability) – ułatwi to ewentualny proces wycofywania tylko tych produktów, które nie spełniają wymagań.
Jeśli jesteś dystrybutorem:
1. Kupuj płody rolne od wiarygodnych dostawców.
2. Pamiętaj, że w ramach systemów kontroli wewnętrznej możesz podejmować różne działania np. kontrolować dostawców, zlecać wykonanie badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin w żywności kwalifikowanym próbobiorcom i akredytowanym laboratoriom. Kupując towar możesz również żądać od dostawcy dostarczenia wyników takich badań. Ewentualne niezgodności zgłaszaj Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3. Zapewnij identyfikowalność każdej partii żywności (traceability). Ułatwi to ewentualny proces wycofywania tylko tych produktów, które nie spełniają wymagań.
4. Żywność, która nie spełnia wymagań prawa żywnościowego, nie powinna znajdować się w obrocie. O stwierdzeniu niezgodności oraz o podjętych działaniach przez przedsiębiorcę (tj. wycofanie, wstrzymanie obrotu, etc.) należy poinformować terenowe organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
ROLNIKU UWAGA!
Jeśli twoje produkty nie spełniają norm dotyczących pozostałości środków ochrony roślin – nie mogą być wprowadzane do obrotu ani jako żywność ani jako pasza dla zwierząt, z których pozyskuje się mięso i inne produkty żywnościowe.
Ponadto, podmioty odpowiedzialne za naruszenie przepisów podlegają sankcjom karnym i administracyjnym:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o środkach ochrony roślin stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami, zagrożone jest karą grzywny.
2. Konsekwencją naruszenia norm i wymogów wzajemnej zgodności, w tym wymogów dotyczących właściwego stosowania środków ochrony roślin, jest zmniejszenie płatności bezpośrednich a także niektórych innych płatności w ramach PROW 2014-2020, tj. płatności:
- dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW),
- rolno-środowiskowo-klimatycznych,
- ekologicznych,
- na zalesianie gruntów rolnych,
- dobrostanowej.
W przypadku, gdy rolnik celowo dopuści się stwierdzonej niezgodności, obniżenie płatności może wynieść od 15% do 100% całkowitej kwoty.
Właściwe i bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin leży we wspólnym interesie rolników, producentów i konsumentów.
10 - 03 - 2021
Główny Lekarz Weterynarii informuje o występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 u ptaków dzikich (Polska, Chorwacja, Szwajcaria, Dania, Holandia), jak i drobiu (Polska, Niemcy, Węgry, Austria, Dania).
Informacja Głównego Lekarza Weterynarii pdf 607 kB
31 - 05 - 2021
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że udostępniła na platformie ePUAP usługę Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej co ułatwi zgłaszanie wypadku przy pracy rolniczej oraz składanie wniosku SR-23 o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową.
W celu skorzystania z formularza zgłoszenia, użytkownik, po zalogowaniu się do ePUAP, powinien:
Zgłaszając wypadek przy pracy rolniczej za pośrednictwem platformy ePUAP można również złożyć i wysłać Wniosek SR-23 o jednorazowe odszkodowanie.
Przed zgłoszeniem wypadku prosimy zapoznać się z informacjami - Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej bez wychodzenia z domu?
Zachęcamy wszystkich rolników, szczególnie w czasie pandemii, do korzystania z tej formy zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej.
21 - 05 - 2021
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje o możliwości składania za pośrednictwem portalu eRolnik dokumentów związanych z obsługą funduszy promocji produktów rolno-spożywczych: • Deklaracji wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych (Fpz_f1), • Propozycji zadania do Planu Finansowego (Fpz_f7).
Warunkiem wypełnienia formularzy jest posiadanie aktywnego profilu zaufanego.
Przedsiębiorcy zobowiązani do wpłat – zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych – na: Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego, Fundusz Promocji Mięsa Wołowego, Fundusz Promocji Mięsa Końskiego, Fundusz Promocji Mięsa Owczego, Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, Fundusz Promocji Owoców i Warzyw, Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego, Fundusz Promocji Ryb, Fundusz Promocji Roślin Oleistych mogą składać Deklarację wpłaty na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych (Fpz_f1)
Organizacje branżowe i międzybranżowe, o których mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, uprawnione do ubiegania się o środki finansowe funduszy, mogą składać Propozycję zadania do Planu Finansowego (Fpz_f7):
28 - 04 - 2021
W związku z licznymi ogniskami ptasiej grypy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stargardzie zwraca się z prośbą o przekazanie jak największej liczbie osób utrzymujących drób, aby zwracały uwagę na stan zdrowia zwierząt przed ich zakupem, w szczególności, gdy cena piskląt jest niższa od ceny rynkowej.
14 - 04 - 2021
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach organizuje w dniu 20.04.2021 r. o godzinie 10:00 webinarium „Szacowanie szkód w gospodarstwach
rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej dotkniętych klęskami żywiołowymi”.
Podczas spotkania zostanie omówiona bieżąca sytuacja w województwie zachodniopomorskim, przebieg procesu szacowania suszy w 2020 roku oraz zagadnienia na
2021 rok.
Uczestnictwo zainteresowanych osób jest możliwe poprzez:
l. bezpośrednie zgłoszenia na adres: szkolenia.barzkowice@home.pl
2. rejestrację na stronie www.zodr.pl (kliknij w plakat informacyjny szkolenia)
3. rejestrację przez pl.facebook.com/zodrbarzkowice (kliknij w plakat informacyjny szkolenia).
10 - 03 - 2021
Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż w związku z potrzebą stałego udoskonalania metod szybkiego podejmowania działań w walce z afrykańskim pomorem świń, w tym wykorzystywania rozwiązań teleinformatycznych wspomagających kontakty z Inspekcją Weterynaryjną, przygotowana została aplikacja służąca przekazywaniu do powiatowych lekarzy weterynarii informacji o dzikach padłych i odstrzelonych o nazwie Zintegrowany Interfejs Padłych i Odstrzelonych Dzików (ZIPOD).